Aborcja w Czechach

Wszystko co musisz wiedzieć na temat aborcji w Czechach:

1. O LEGALNOŚCI ABORCJI W CZECHACH

Czy aborcja w Czechach jest legalna i do którego tygodnia ciąży?

Zgodnie z czeskim prawem aborcja jest dozwolona na życzenie do 12 tygodnia ciąży (liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), do 24 tygodnia ciąży z przyczyn zdrowotnych i embriopatologicznych. Poddanie się zabiegowi w Czechach jest legalne i bezpieczne, nie grożą Ci z tego powodu żadne konsekwencje prawne (także w Polsce).

Jestem powyżej 12 tygodnia. Co teraz?

W Czechach aborcja bez względu na powód jest legalna do 12 tygodnia ciąży, a ze względów medycznych i embriopatologicznych do 24 tygodnia ciąży (liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). W tym wypadku pomocy może Ci udzielić Ciocia Basia w Niemczech, Ciocia Wienia w Austrii ( w obu przypadkach do 14 tygodnia), Abortion Network Amsterdam w Holandii (do 22 tygodnia) lub ASN w Anglii (do 24 tygodnia). W każdej z tych organizacji pracują osoby mówiące po polsku, pomogą
Ci zorganizować wyjazd, a także w razie potrzeby wesprą finansowo.

Co jeśli nie jestem pełnoletni/a?

Osoba niepełnoletnia (ale powyżej 16 roku życia) powinna przyjechać z rodzicem lub opiekunem prawnym, którzy na miejscu muszą podpisać odpowiednie dokumenty wyrażające zgodę na zabieg. Osoby poniżej 18 roku życia, które nie chcą przyjeżdżać z rodzicem/opiekunem, mogą zwrócić się o pomoc do Cioci Basi lub Cioci Wieni.

2. PRZED ZABIEGIEM

Ile kosztuje zabieg?

Aborcja próżniowa w prywatnej klinice do 12 tygodnia ciąży w Czechach kosztuje ok. 2000 zł. W przypadku krwi RH- cena może być wyższa o 100-200 zł, ze względu na podany zastrzyk z przeciwciałami, który w przypadku kolejnej chcianej ciąży zapobiega konfliktowi serologicznemu.

Nie polecamy współpracy z klinikami, które wymagają płatności z góry.

Na co uważać przy wyborze kliniki?

  • Nie płać z góry.
  • Poproś o dokładny adres kliniki i o adres strony internetowej kliniki, która będzie przeprowadzała zabieg.
    Klinika powinna poinformować Cię o konieczności posiadania dokumentu stwierdzającego grupę krwi z
  • oznaczeniem Rh.
  • Nie spotykaj się w miejscach typu parking – aborcja jest zabiegiem legalnym w Czechach, nie ma potrzeby ukrywania się.
  • Zadaj wszystkie możliwe pytania i oczekuj jasnych i zrozumiałych odpowiedzi.
  • Upewnij się, że zostały Ci przekazane wszystkie informacje dotyczące wymaganych do zabiegu dokumentów i restrykcji wjazdowych w czasie pandemii.
  • Możesz nas zapytać o opinie innych dot. wybranej przez Ciebie kliniki lub przekazać nam swoją opinię.
    Jeśli zdecydujesz się na aborcję farmakologiczną, skorzystaj z pomocy Women Help Women – tabletki będą wtedy w odpowiedniej dawce i w normalnej cenie. Nie kupuj od niesprawdzonych sprzedawców – często ofertują inne leki, złe dawki, zbyt wysoką cenę.

Czy mogę wjechać do Czech w czasie pandemii?

Restrykcje dotyczące wjazdu do Czech często się zmieniają. Możesz nas dopytać o szczegóły dot. wjazdu lub sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co zabrać na zabieg?

  1. Dowód osobisty lub paszport
  2. Wyniki badań grupy krwi
  3. Wymagane ustawowo zaświadcznia związane z przekraczaniem granicy w czasie pandemii. Możesz nas dopytać o szczegóły dot. wjazdu lub sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  4. Pieniądze lub kartę płatniczą
  5. Nocną koszulę lub dłuższą koszulkę
  6. Kocyk do przykrycia lub bluza do wypoczywania po zabiegu
  7. Środki przeciwbólowe, które najlepiej na Ciebie działają podczas miesiączki
  8. Podpaski – nie tampony!
  9. Wodę i małą przekąskę na drogę powrotną

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed wyjazdem skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty, przygotuj też rzeczy, które będą pomocne, jak wspomniane podpaski czy tabletki przeciwbólowe. Pamiętaj, by około sześć godzin przed zabiegiem nie pić, nie jeść i nie palić. Jeśli wybierasz się samochodem, ważne, byś jechał/a z dodatkowym kierowcą. Po wybudzeniu z narkozy nie można prowadzić, więc takie wsparcie będzie niezbędne. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, napisz do nas a dodamy Ci otuchy.

3. O ZABIEGU ABORCJI PRÓŻNIOWEJ

Czy aborcja jest bezpieczna?

Tak, aborcje są bezpieczne! Wykonywane przez wyszkolonych pracowników służby zdrowia w dobrych warunkach sanitarnych stanowią jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycznych, bezpieczniejszych nawet od porodu. Cytując Federę: „(zabieg) wiąże się z mniejszym ryzykiem komplikacji niż usunięcie zębów mądrości czy migdałków. Na wczesnym etapie ciąży przerywanie jest 14 razy bezpieczniejsze niż jej kontynuowanie i poród. Zaledwie 0,5% aborcji wiąże się z komplikacjami, jednak są one łatwo uleczalne – jak infekcja, silniejsze krwawienie czy drobne uszkodzenie macicy.”

Jak zwykle wygląda zabieg?

W czasie rejestracji wypełnisz konieczne dokumenty. Następnie zostaną wykonane badania krwi STD oraz badania USG, na podstawie których lekarz oceni wiek ciąży.
Jeśli okaże się, że dopuszczalny wiek ciąży jest przekroczony w klinice zwykle płaci się tylko za USG. Sam zabieg trwa ok. 15 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Kanał szyjki macicy zostanie nieznacznie poszerzony przez pochwę za pomocą metalowych drążków. Do macicy wprowadzona zostanie cienka rurka, przez którą odessana zostanie zawartość tkanki ciążowej. Po zabiegu zostaniesz przewieziona/y do sali pooperacyjnej, gdzie będziesz się wybudzać z narkozy. Cała procedura trwa w sumie ok. 3-4 godzin. Po aborcji otrzymuje się dokument potwierdzający zabieg.

Ile trwa zabieg?

Zabieg trwa ok. 15 min. W klinice spędzisz jednak ok. 4 godzin, w ten czas wliczają się badania przed zabiegiem (badanie krwi i USG), przygotowanie do zabiegu, sam zabieg, wybudzanie się z narkozy i uzupełnienie dokumentacji.

Czy są jakieś przeciwskazania do aborcji próżniowej?

Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego zdrowia należy zgłosić podczas umawiania się na zabieg. Jednak przeciwwskazaniami mogą być wielokrotne cesarskie cięcia, choroby krwi i serca.

4. PO ZABIEGU

Jak się będę czuć po wybudzeniu z narkozy?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Możesz odczuwać senność, dlatego nie powinno się prowadzić samochodu przez 24 godziny po zabiegu. Aborcja próżniowa może powodować bolesne skurcze, które są porównywalne z bólem na początku obfitej miesiączki.

Co po zabiegu?

14 dni po aborcji zalecana jest wizyta kontrolna u ginekologa lub w klinice. Jeśli nie chcesz powiedzieć swojemu lekarzowi o aborcji, możesz wspomnieć o samoistnym poronieniu. Jeśli nadal nie będziesz się czuła komfortowo na kontroli u swojego lekarza, możemy Ci przesłać kontakt do zaufanego lekarza z Twojej okolicy – wtedy napisz nam skąd jesteś.

Po aborcji dostaniesz dokument potwierdzający zabieg. W razie komplikacji lekarze w Polsce będą wiedzieli jak Ci pomóc. Ale nie martw się na zapas, komplikacje po aborcji próżniowej są bardzo rzadkie, to 0,2% przypadków.

Przygotuj się na to, że po zabiegu możesz odczuwać bóle podbrzusza (związane z obkurczającą się macicą po zabiegu), bóle piersi, prawdopobnie będziesz krwawić (zazwyczaj jest to krwawienie mniejsze niż podczas miesiączki), możesz mieć nudności i biegunkę. Z powodu zmian hormonalnych, jakie będą zachodzić w Twoim ciele, możesz być bardziej chwiejna/y emocjonalnie. Objawy powinny minąć w ciągu kilku dni. Pamiętaj, że to, jak się będziesz czuł/a po zabiegu to sprawa bardzo indywidualna, daj sobie czas na dojście do formy pod wzgędem psychicznym i fizycznym.

Jeśli krwawienia lub ból są silniejsze i temperatura ciała utrzymuje się powyżej 38 stopni Celsjusza dłużej niż jeden dzień, skontaktuj się z lekarzem. Może to oznaczać, że w macicy pozostało trochę błony śluzowej. Zazwyczaj wystarczy leczenie farmakologiczne i rzadko jest wymagane dodatkowe odsysanie. Silne krwawienia i bóle, gorączka powyżej 38,5 stopnia Celsjusza, a także upławy o przykrym zapachu mogą świadczyć o stanie zapalnym, który należy niezwłocznie leczyć. W celu zapobieżenia stanom zapalnym w pierwszych dniach po usunięciu ciąży nic nie powinno dostać się do pochwy – dlatego używaj podpasek, a nie tamponów/kubeczków, bierz prysznic zamiast kąpieli i nie współżyj lub współżyj z prezerwatywą do końca pierwszego cyklu po zabiegu.

Co powiedzieć ginekologowi podczas kontrolnej wizyty?

Podczas wizyty kontrolnej możesz powiedzieć, że jesteś po poronieniu (lekarz nie będzie tego w stanie rozpoznać) lub że jesteś po aborcji za granicą (nie grozi Ci za to żadna odpowiedzialność karna). Jeśli nie masz zaufanego ginekologa/ginekolożki, spróbujemy dla Ciebie takiego znaleźć w okolicy Twojego zamieszkania.

Czy aborcja ma negatywny wpływ na płodność?

Zabieg przerwania ciąży nie ma negatywnego wpływu na przyszłe ciąże. Po usunięciu ciąży osoby z grupą krwi Rh- otrzymują zastrzyk przeciwko tworzeniu przeciwciał, aby nie narażać ewentualnych przyszłych ciąż. Z tego względu przed usunięciem ciąży konieczne jest ustalenie grupy krwi. Nowy cykl rozpocznie się natychmiast po usunięciu ciąży.
Następna owulacja występuje zwykle 2 – 4 tygodnie po zabiegu, kolejne krwawienie miesiączkowe po około 4 – 6 tygodniach.
Aborcja nie ma wpływu na płodność, możesz zajść w kolejną ciążę już w nastepnym cyklu. Jeśli stosujesz antykoncepcę hormonalną, zacznij ją zażywać makymalnie 5 dni po zabiegu, by zaczęła działać.